Opodatkowanie nagród w konkursach może sprawiać problemy

Koncepcja ryczałtowego opodatkowania przychodów z wygranych jest w większości przypadków korzystna dla podatników, ale czasami może narazić organizatorów na zarzut, że jako płatnicy nie wypełniają swoich obowiązków.

Publikacja: 08.01.2022 21:43

Opodatkowanie nagród w konkursach może sprawiać problemy

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca ustanowił szczególny system opodatkowania osób fizycznych z tytułu wygranych w konkursach. Podstawowym elementem tego systemu jest pobór zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10 proc. wygranej. Jak bowiem stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Przywołany przepis nie odnosi się przy tym do źródła przychodu, do którego można przypisać wygraną. Literalna wykładnia prowadzi zatem do wniosku, że zryczałtowane opodatkowanie ma zastosowanie niezależnie od tego, w ramach jakiej działalności podatnik uczestniczy w konkursie i uzyskuje wygraną. Rozumowanie to, prezentowane m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 kwietnia 2021 r. (II FSK 3346/18), skutkuje uznaniem, że opodatkowane na tej zasadzie mogą być w szczególności wygrane osiągane przez przedsiębiorców w ramach wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo