Reklama
Rozwiń

Umowa dożywocia bez VAT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nie jestem także podatnikiem VAT. Mam lokal użytkowy, który otrzymałem w drodze spadku po wuju. Zamierzam zawrzeć ze swym ojcem umowę nieodpłatnego dożywotniego użytkowania nieruchomości na jego rzecz wraz z możliwością pobierania pożytków. Umowa zostanie zawarta na zasadzie umowy dożywocia, tj. zgodnie z art. 908- 916 Kodeksu cywilnego. Umowa umożliwi korzystanie z nieruchomości mojemu ojcu, który zamierza wynajmować ten lokal. W związku z zawarciem umowy nieodpłatnego dożywotniego użytkowania, lokal nie będzie przeze mnie wykorzystywany. Ponieważ umowa między mną a ojcem będzie nieodpłatna, nie będę czerpał korzyści majątkowej jej z tytułu. Czy umowa dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków z tej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik

Publikacja: 01.02.2022 13:20

Umowa dożywocia bez VAT

Foto: AdobeStock

Opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Podkreślić należy, że nie każda czynność która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT lub świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Określona czynność będzie opodatkowana VAT jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa