Aktualizacja: 20.04.2025 01:39 Publikacja: 20.02.2022 08:37
Foto: Adobe Stock
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyskuje na popularności. Wielu przedsiębiorców ma jednak problem z wyborem właściwej stawki. Ustawa przewiduje ich kilka, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności: 3 proc., 5,5 proc. 8,5 proc., 12 proc., 14 proc. i 17 proc. Coraz częściej osoby prowadzące działalność gospodarczą, by uniknąć pomyłki, występują o interpretację skarbówki.
Wiele wątpliwości dotyczy opodatkowania usług szkoleniowych. W interpretacji z 4 lutego 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011.1097. 2021.2.MM) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że właściwa jest stawka 8,5 proc. Sprawa dotyczyła podatnika, który od maja 2021 r. prowadzi szkolenia dla pracowników lub przyszłych pracowników swojego kontrahenta w zakresie produktów fotowoltaicznych oraz technik ich sprzedaży. Podatnik otrzymał wcześniej potwierdzenie Ośrodka Nomenklatur i Klasyfikacji przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi, że prowadzona przez niego działalność mieści się w grupowaniu PKWiU 85.59.1 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas