Nie każdy spór sądowy wpływa na przedawnienie prawa do korekty

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia prawa spółki do dokonania korekty i odliczenia naliczonego VAT ma miejsce tylko wtedy, gdy to organ podatkowy, a nie podatnik, zwróci się do właściwego sądu powszechnego o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.

Publikacja: 13.03.2022 08:50

Nie każdy spór sądowy wpływa na przedawnienie prawa do korekty

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 2 listopada 2021 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-1.4012.688. 2021.2.KO).

Spółka (dalej: spółka lub wnioskodawca) realizując prace budowlane skorzystała z usług podwykonawcy XYZ. Za część usług świadczonych przez XYZ spółka płaciła w ramach faktur zaliczkowych, natomiast w sierpniu 2015 r., po wykonaniu całości prac, XYZ wystawił na rzecz spółki ostatnią fakturę, obejmującą większość wykonanych prac (faktura końcowa). Spółka uznała, że kwota wynikająca z faktury końcowej jest zbyt wygórowana i niezgodna z rzeczywistym zakresem wykonanych prac, w związku z czym nie wykazała jej w ewidencji VAT i nie odliczyła podatku naliczonego. W maju 2016 r. sprawa trafiła do sądu, a 31 marca 2021 r. sąd apelacyjny rozstrzygnął sprawę na korzyść spółki. W wyroku uznano, że XYZ wykonał niższy zakres prac, niż przedstawiony na fakturze końcowej.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo