Reklama
Rozwiń

Wycena bilansowa wartości niematerialnych i prawnych (cz. 3)

W ramach leasingu jedna ze stron oddaje do odpłatnego używania lub używania i pobierania pożytków drugiej stronie podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne. Zdarzenie takie trzeba odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.

Publikacja: 22.03.2022 10:08

Wycena bilansowa wartości niematerialnych i prawnych (cz. 3)

Foto: Adobe Stock

Opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy (tj. czasie oznaczonym, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona) z tytułu używania wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:

- umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji (tj. 12 miesięcy w przypadku kosztów zakończonych prac rozwojowych; 24 miesiące w przypadku licencji lub sublicencji na programy komputerowe oraz praw autorskich; 60 miesięcy w przypadku pozostałych wartości niematerialnych i prawnych), jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym wartości niematerialne i prawne,

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa