Aktualizacja: 20.04.2025 07:16 Publikacja: 03.04.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2022 r. (0111- KDIB1-2.4010.641.2021.1.SK).
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka polska, której wspólnikami są inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będące rezydentami podatkowymi w Polsce, posiadające (na podstawie tytułu własności) po 50 proc. udziałów wnioskodawcy i prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą w Polsce. Dywidenda ma być wypłacana każdemu wspólnikowi proporcjonalnie do posiadanych udziałów i ma nie przekraczać 2 mln złotych na rzecz każdego wspólnika. Wnioskodawca zastrzegł, że do momentu wypłaty dywidendy wspólnicy będą posiadali udziały przez okres krótszy niż dwa lata. Wskazał jednak, że wspólnicy zamierzają posiadać udziały także po wypłacie dywidendy i wtedy upłynie dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów. W tym zakresie wspólnicy przedstawią wnioskodawcy stosowne oświadczenie. Wnioskodawca wskazał również, że wspólnicy nie korzystają i nie będą korzystali ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Także w tym zakresie wspólnicy złożą stosowne oświadczenie. Odwołując się do definicji zawartej w art. 4a pkt 29 ustawy o CIT wnioskodawca wskazał też, że w odniesieniu do wspólników warunki uznania ich za rzeczywistych właścicieli płatności dywidendy zostały spełnione.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas