Reklama
Rozwiń

Dywidenda bez podatku u źródła, jeśli są spełnione warunki

Zastosowanie zwolnienia z podatku u źródła w odniesieniu do wypłacanej dywidendy jest możliwe w przypadku złożenia przez wspólników oświadczenia o nieprzerwanym posiadaniu udziałów i dochowania przyjętych przez wnioskodawcę reguł należytej staranności.

Publikacja: 03.04.2022 02:00

Dywidenda bez podatku u źródła, jeśli są spełnione warunki

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2022 r. (0111- KDIB1-2.4010.641.2021.1.SK).

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka polska, której wspólnikami są inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będące rezydentami podatkowymi w Polsce, posiadające (na podstawie tytułu własności) po 50 proc. udziałów wnioskodawcy i prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą w Polsce. Dywidenda ma być wypłacana każdemu wspólnikowi proporcjonalnie do posiadanych udziałów i ma nie przekraczać 2 mln złotych na rzecz każdego wspólnika. Wnioskodawca zastrzegł, że do momentu wypłaty dywidendy wspólnicy będą posiadali udziały przez okres krótszy niż dwa lata. Wskazał jednak, że wspólnicy zamierzają posiadać udziały także po wypłacie dywidendy i wtedy upłynie dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów. W tym zakresie wspólnicy przedstawią wnioskodawcy stosowne oświadczenie. Wnioskodawca wskazał również, że wspólnicy nie korzystają i nie będą korzystali ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Także w tym zakresie wspólnicy złożą stosowne oświadczenie. Odwołując się do definicji zawartej w art. 4a pkt 29 ustawy o CIT wnioskodawca wskazał też, że w odniesieniu do wspólników warunki uznania ich za rzeczywistych właścicieli płatności dywidendy zostały spełnione.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem