Reklama
Rozwiń

Można odliczyć nadpłaconą składkę zdrowotną

Przedsiębiorca, który w grudniu 2021 r. zapłacił składki za 2022 r., skorzysta z podatkowej ulgi rozliczanej jeszcze na starych zasadach.

Publikacja: 17.07.2022 02:00

Można odliczyć nadpłaconą składkę zdrowotną

Foto: Fotorzepa/ Marta Bogacz

Fiskus wydaje korzystne dla przedsiębiorców interpretacje indywidualne w sprawie odliczenia od podatku składek zdrowotnych za 2022 r., które zostały zapłacone jeszcze w 2021 r. Pozwala im na skorzystanie z ulgi obowiązującej do końca zeszłego roku.

Przypomnijmy, że Polski Ład zakazał odliczania składek zdrowotnych od podatku. Wcześniej można było odpisać większą ich część (konkretnie 7,75 proc. podstawy wymiaru). Ta zmiana weszła w życie 1 stycznia 2022 r. W związku z tym wielu przedsiębiorców jeszcze w zeszłym roku zapłaciło składkę za grudzień (którą – gdyby nie zmiana przepisów – zapłaciliby dopiero w styczniu) i odliczyli ją od podatku. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” przyznało, że jest to możliwe. Podkreśliło, że przepisy wyznaczają tylko końcowy termin na uregulowanie składek (w następnym miesiącu). Nie zabraniają natomiast opłacania ich z wyprzedzeniem. – Przedsiębiorca, który opłaci w grudniu 2021 r. składkę za ten miesiąc może ją odliczyć od podatku – potwierdzał resort finansów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa