Reklama
Rozwiń

Cel szkolenia decyduje o opodatkowaniu

Jeśli opłacenie lekcji języka obcego dla członka zarządu nie wiąże się z jego zadaniami służbowymi lub obowiązek nauki nie wynika z zawartej umowy o zarządzanie, to uczestnik kursu uzyska przychód, a spółka powinna pobrać zaliczkę na PIT.

Publikacja: 18.09.2022 13:00

Cel szkolenia decyduje o opodatkowaniu

Foto: Adobe Stock

Wiele spółek kapitałowych finansuje członkom swych zarządów (realizujących swoje obowiązki na podstawie umów o zarządzanie) kursy nauki języka obcego. Podstawą do sfinansowania tych wydatków są niekiedy postanowienia zawartych umów o zarządzanie. Zazwyczaj w umowie o zarządzanie znajduje się wtedy zapis, że pokrywanie przez spółkę ww. kosztów nie stanowi wynagrodzenia zarządzającego ani innego rodzaju świadczeń na jego rzecz, lecz stanowi koszt spółki wynikający z obowiązku pokrywania kosztów pełnienia przez daną osobę funkcji członka zarządu. Kursy języka obcego dla członków zarządu są najczęściej szkoleniami profilowanymi, a ich głównym celem jest doskonalenie przez członków zarządu słownictwa specjalistycznego (ekonomicznego, finansowego, technicznego itd.), gdyż biegła znajomość języka obcego jest niezbędna dla prawidłowej realizacji obowiązków przez członka zarządu. Pojawia się wtedy pytanie, czy spółka powinna jako płatnik pobrać zaliczkę na PIT od wartości tego świadczenia (tj. kursu języka obecnego).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa