Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa za pośrednictwem swoich organów zgromadzenia wspólników, rady nadzorczej (przy spełnieniu warunków) oraz zarządu. Zgodnie z art. 231 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.) zgromadzenie wspólników powinno odbywać się co najmniej raz w roku w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników należy do obowiązków zarządu spółki, a w przypadku jej likwidacji – do likwidatorów. Uprawnienie to nie może być wyłączone ani ograniczone poprzez umowę spółki które powinno być poprzedzone uchwałą zarządu w formie pisemnej a nawet ustnej. Uchwała ta nie jest wymagana, jeżeli na nieformalnie zwołanym zgromadzeniu reprezentowany jest cały kapitał zakładowy i nikt z obecnych nie zgłosi sprzeciwu dotyczącego odbycia się zgromadzenia.