Aktualizacja: 29.04.2025 02:38 Publikacja: 20.02.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Od 23 lipca 2021 r. gminy mogą współpracować na podstawie umowy ze społecznymi agencjami najmu (dalej: SAN). Regulacje dotyczące tej kwestii pojawiły się w ustawie z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1243).
SAN prowadzi działalność, która polega na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Pełni zatem funkcję pośrednika. Do SAN może zgłosić się zarówno gmina, właściciel nieruchomości przeznaczonej na wynajem, jak i potencjalny najemca. Celem działania SAN jest pomoc gminie w realizacji ich zadania własnego polegającego na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Przy czym, to gmina określa kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN. Zamysłem ustawodawcy, przy wprowadzaniu przepisów o SAN, było objęcie pomocą osób, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania.
W tym roku podatnik samodzielnie rozliczy dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe w zeznaniu PIT-38. Termin m...
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji należy zakwalifikować do tego samego źródła przychodów, z którego osoba objęt...
Pracownik wykonujący pracę zdalną, mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo...
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie musi udokumentować fakturą bądź rachunkiem odprzedaży nadwyżki energii e...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów prywatne rzeczy, które zamie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas