Reklama
Rozwiń

Współpraca sposobem na niższe podatki

Podpisanie umowy ze społeczną agencją najmu dotyczącej dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych, może dać spore korzyści.

Publikacja: 20.02.2023 02:00

Współpraca sposobem na niższe podatki

Foto: Adobe Stock

Od 23 lipca 2021 r. gminy mogą współpracować na podstawie umowy ze społecznymi agencjami najmu (dalej: SAN). Regulacje dotyczące tej kwestii pojawiły się w ustawie z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1243).

SAN prowadzi działalność, która polega na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Pełni zatem funkcję pośrednika. Do SAN może zgłosić się zarówno gmina, właściciel nieruchomości przeznaczonej na wynajem, jak i potencjalny najemca. Celem działania SAN jest pomoc gminie w realizacji ich zadania własnego polegającego na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Przy czym, to gmina określa kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN. Zamysłem ustawodawcy, przy wprowadzaniu przepisów o SAN, było objęcie pomocą osób, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach