Reklama
Rozwiń

Amortyzacja inwestycji w obcym budynku mieszkalnym

Począwszy od 1 stycznia 2023 r. żaden podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Wprowadzone zmiany mają istotne konsekwencje w przypadku amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym.

Publikacja: 22.02.2023 02:00

Amortyzacja inwestycji w obcym budynku mieszkalnym

Foto: Adobe Stock

W ramach Nowego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono niekorzystne zmiany w zakresie amortyzacji podatkowej lokali mieszkalnych. Zgodnie z art. 16c ust. 2a ustawy o CIT, amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Analogiczny zapis znalazł się w art. 22c pkt 2 ustawy o PIT. Ustawodawca wprowadził jednak przepisy przejściowe umożliwiające dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jednak tylko do 31 grudnia 2022 r. Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy Polski Ład, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa