Reklama
Rozwiń

Sprzedaż części gospodarstwa rolnego zwolniona z CIT

Y. Spółka z o.o. od 2013 r. jest właścicielem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym o łącznym obszarze 98,05 ha.

Publikacja: 22.02.2023 02:00

Sprzedaż części gospodarstwa rolnego zwolniona z CIT

Foto: Adobe Stock

Przedmiotową nieruchomość tworzą gruntów sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne (tj. grunty orne, oznaczone symbolem R, oraz grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem Br). Na nieruchomości posadowione są budynki: magazyn nawozowy i zbożowy, garaż na ciągniki oraz wiata na maszyny rolnicze. Obecnie nieruchomość ta została sprzedana rolnikowi, który wcześniej ją dzierżawił. Nieruchomość była przez spółkę wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem – wyłącznie na cele rolnicze – od momentu jej zakupu, tj. od roku 2013, do momentu oddania w dzierżawę w 2017 r. Także w umowie dzierżawy spółka zastrzegła, że grunt może być wykorzystywany przez dzierżawcę wyłącznie w celu prowadzenia na niej działalności rolniczej. Na nigdy nie była prowadzona działalność inna niż rolnicza. Czy sprzedaż nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego objęta jest zwolnieniem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa