Rozliczenie podatku od ukraińskiego zleceniobiorcy

Dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników i zleceniobiorców zbliża się termin dopełniania obowiązków informacyjnych i rozliczeń ze skarbówką. Wiele wątpliwości dotyczy rozliczenia podatku od wynagrodzeń osób z Ukrainy, m.in. potwierdzania rezydencji podatkowej. Organy skarbowe łaskawiej traktują ukraińskich zleceniobiorców i akceptują pisemne oświadczenia potwierdzające ich polską rezydencję.

Publikacja: 01.03.2023 02:00

Rozliczenie podatku od ukraińskiego zleceniobiorcy

Foto: Adobe Stock

W celu zobrazowania w jaki sposób należy podatkować i oskładkować wynagrodzenie obywatela Ukrainy posłużymy się następującym przykładem.

Spółka zatrudniła w kwietniu, maju i czerwcu 2022 roku 4 osoby z Ukrainy na umowy zlecenie. Osoby te nie posiadają certyfikatu rezydencji podatkowej ale posiadają nr PESEL i zostały zgłoszone w ZUS do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Z tytułu wypłaconego wynagrodzenia zleceniodawca zastosował koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. oraz pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych 17 proc., a potem 12 proc. Praca była wykonywana przez 4 miesiące. Zleceniodawca ma wątpliwość czy na podstawie oświadczenia o przeniesieniu interesów życiowych do Polski można uznać, że osoby z Ukrainy mają polską rezydencję? Czy prawidłowo naliczono zaliczkę na podatek, czy nie powinien być naliczony zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczenia wynagrodzeń ukraińskich zleceniobiorców i jakie formularze należy złożyć czy PIT-11, czy PIT-8AR, czy również należy złożyć informację IFT1-R?Jedna z tych osób wróciła na Ukrainę, co w takim przypadku?

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo