Aktualizacja: 24.11.2024 20:13 Publikacja: 01.03.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
W celu zobrazowania w jaki sposób należy podatkować i oskładkować wynagrodzenie obywatela Ukrainy posłużymy się następującym przykładem.
Spółka zatrudniła w kwietniu, maju i czerwcu 2022 roku 4 osoby z Ukrainy na umowy zlecenie. Osoby te nie posiadają certyfikatu rezydencji podatkowej ale posiadają nr PESEL i zostały zgłoszone w ZUS do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Z tytułu wypłaconego wynagrodzenia zleceniodawca zastosował koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. oraz pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych 17 proc., a potem 12 proc. Praca była wykonywana przez 4 miesiące. Zleceniodawca ma wątpliwość czy na podstawie oświadczenia o przeniesieniu interesów życiowych do Polski można uznać, że osoby z Ukrainy mają polską rezydencję? Czy prawidłowo naliczono zaliczkę na podatek, czy nie powinien być naliczony zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczenia wynagrodzeń ukraińskich zleceniobiorców i jakie formularze należy złożyć czy PIT-11, czy PIT-8AR, czy również należy złożyć informację IFT1-R?Jedna z tych osób wróciła na Ukrainę, co w takim przypadku?
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas