Reklama
Rozwiń

Niedostateczna kapitalizacja w ujęciu podatkowo-bilansowym

Uwzględnienie w polskim prawie podatkowym mechanizmu tzw. niedostatecznej kapitalizacji ma na celu ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w formie m.in. odsetek od pożyczek udzielanych przedsiębiorcom przez podmioty z nimi powiązane, w tym przez jej wspólników.

Publikacja: 08.03.2023 02:00

Niedostateczna kapitalizacja w ujęciu podatkowo-bilansowym

Foto: Adobe Stock

Rozwiązanie to ma w założeniu limitować nadmierne dofinansowanie jednostek udzielanymi im pożyczkami i kredytami przez podmioty powiązane (wspólników) kosztem dokapitalizowania w postaci wnoszonych dopłat do kapitału przez wspólników, czy powiększenia kapitału zakładowego, które to formy finansowania są – na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o CIT – neutralne podatkowo. Wprowadzone do systemu podatkowego przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji (definiujące metodę kalkulacji limitu kosztów odsetkowych oraz zakres kosztów finansowania dłużnego, a także pozwalające na „przenoszenie” nieodliczonych w danym roku odsetek na następne lata podatkowe) mają uniemożliwić przedsiębiorstwom (w tym międzynarodowym) wliczanie w ciężar kosztów nadmiernych odsetek i w efekcie zmniejszanie przez nie zobowiązań podatkowych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem