Dzierżawa może powodować powstanie ukrytego zysku

W przypadku transakcji, w której brak jest ekonomicznego uzasadnienia i racjonalności biznesowej należy ustalić dochód z tytułu ukrytych zysków.

Publikacja: 24.04.2023 07:07

Dzierżawa może powodować powstanie ukrytego zysku

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2022 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.152.2022.2.AP).

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie pośrednictwa w sprzedaży namiotów halowych we własnym imieniu i na własny rachunek, zapewniając ich montaż oraz profesjonalne doradztwo i serwis. Wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT oraz nie spełnia negatywnych przesłanek, określonych w art. 28k ustawy o CIT, w związku z czym jest uprawniony do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT. Na mocy umowy spółka cywilna oddała wnioskodawcy nieruchomość gruntową do używania zgodnie z przeznaczeniem nieruchomości, a także do pobierania pożytków, a wnioskodawca przyjął w dzierżawę tę nieruchomość i zobowiązał się do opłacania czynszu oraz innych opłat wskazanych w umowie. Przeznaczenie nieruchomości oznacza wykorzystanie przez wnioskodawcę wydzierżawionej nieruchomości poprzez zrealizowanie inwestycji i jej eksploatację do dnia wygaśnięcia umowy lub jej rozwiązania. Inwestycja ma polegać na wybudowaniu budynku - hali magazynowej z częścią biurowo-socjalną. Zgodnie z umową wnioskodawca zobowiązał się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z przygotowaniem oraz zrealizowaniem inwestycji oraz ponoszeniem wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości w stanie niepogorszonym. Po wygaśnięciu umowy (umowa została zawarta na 10 lat) wydzierżawiający może według własnego wyboru żądać od dzierżawcy przywrócenia nieruchomości na jego koszt i ryzyko do stanu poprzedniego lub złożyć oświadczenie o zatrzymaniu wszelkich lub tylko niektórych nakładów i ulepszeń, w szczególności inwestycji trwale związanych z nieruchomością, bez zapłaty wynagrodzenia oraz bez prawa do odszkodowania lub żądania zwrotu przedmiotowych nakładów na rzecz dzierżawcy. Nieruchomość została wydzierżawiona od podmiotu powiązanego, spółki cywilnej, której wspólnikami są osoby fizyczne będące udziałowcami wnioskodawcy, a także pełniących funkcję członków zarządu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Fundacja rodzinna? Fiskus raczej wspiera
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Utrata składnika majątku kosztem podatkowym CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powypadkowa likwidacja szkód w kosztach CIT bez limitu
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w PIT zwrot kosztów podróży członkom rady nadzorczej
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kapitał intelektualny wpływa na wartość firmy