Aktualizacja: 20.04.2025 01:51 Publikacja: 24.04.2023 07:07
Foto: Adobe Stock
Tak stwierdził w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2022 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.152.2022.2.AP).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie pośrednictwa w sprzedaży namiotów halowych we własnym imieniu i na własny rachunek, zapewniając ich montaż oraz profesjonalne doradztwo i serwis. Wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT oraz nie spełnia negatywnych przesłanek, określonych w art. 28k ustawy o CIT, w związku z czym jest uprawniony do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT. Na mocy umowy spółka cywilna oddała wnioskodawcy nieruchomość gruntową do używania zgodnie z przeznaczeniem nieruchomości, a także do pobierania pożytków, a wnioskodawca przyjął w dzierżawę tę nieruchomość i zobowiązał się do opłacania czynszu oraz innych opłat wskazanych w umowie. Przeznaczenie nieruchomości oznacza wykorzystanie przez wnioskodawcę wydzierżawionej nieruchomości poprzez zrealizowanie inwestycji i jej eksploatację do dnia wygaśnięcia umowy lub jej rozwiązania. Inwestycja ma polegać na wybudowaniu budynku - hali magazynowej z częścią biurowo-socjalną. Zgodnie z umową wnioskodawca zobowiązał się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z przygotowaniem oraz zrealizowaniem inwestycji oraz ponoszeniem wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości w stanie niepogorszonym. Po wygaśnięciu umowy (umowa została zawarta na 10 lat) wydzierżawiający może według własnego wyboru żądać od dzierżawcy przywrócenia nieruchomości na jego koszt i ryzyko do stanu poprzedniego lub złożyć oświadczenie o zatrzymaniu wszelkich lub tylko niektórych nakładów i ulepszeń, w szczególności inwestycji trwale związanych z nieruchomością, bez zapłaty wynagrodzenia oraz bez prawa do odszkodowania lub żądania zwrotu przedmiotowych nakładów na rzecz dzierżawcy. Nieruchomość została wydzierżawiona od podmiotu powiązanego, spółki cywilnej, której wspólnikami są osoby fizyczne będące udziałowcami wnioskodawcy, a także pełniących funkcję członków zarządu.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas