Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Od 1 stycznia 2022 r. koszty kwalifikowane mogą być odliczane od dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale jednocześnie nadal możliwe jest ich odliczenie od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Publikacja: 28.06.2023 02:00

Sąd: Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść podatkową

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT w zakresie ustalenia, czy może stosować ulgę B+R w powiązaniu z preferencją IP Box. Wskazała przy tym konkretny schemat rozliczenia. Chciała wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych wykazywać jako koszty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, z których dochody są opodatkowane preferencyjną 5 proc. stawką CIT, czyli IP Box. Zaznaczyła jednak, że same wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych nie zostaną wykazane przez jako koszty z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, uzyskiwanych w tych samych okresach w roku podatkowym, co przychody opodatkowane na zasadzie IP Box. W związku z tym z poniesionych w roku podatkowym wydatków na działalność badawczo-rozwojową, spółka chciała rozliczyć ulgę B+R w ramach dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo