Aktualizacja: 21.03.2025 19:27 Publikacja: 21.08.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 maja 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.47.2023.2.KP).
Podatnik (spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania oraz funkcjonalności pozwalających na organizację wydarzeń e-sportowych. W związku z intensywnym rozwojem spółka planuje zwiększyć skalę swojej działalności, oferując odpłatne usługi w zakresie wsparcia w organizacji wydarzeń e-sportowych na platformie rozgrywek e-sportowych. Zasady rozgrywek będą ustalone na podstawie regulaminu, który wyklucza możliwość uznania, że platforma pozwala na organizację gier hazardowych. W zależności od organizatora rozgrywki będą mogły mieć charakter nieodpłatny lub odpłatny, w związku z czym użytkownik platformy może być zobowiązany do uiszczenia należności z tytułu przystąpienia do rozgrywki, tj. do zapłaty opłaty wpisowej. W przypadku rozgrywek o charakterze odpłatnym spółka będzie uprawniona, zgodnie z przyjętym regulaminem platformy, do pobrania 30 proc. opłat wpisowych tytułem prowizji za realizację świadczonych usług. Prowizja będzie więc stanowiła wynagrodzenie spółki. Jednocześnie, co najmniej 70 proc. opłat wpisowych będzie przeznaczone na nagrody dla uczestników rozgrywek. Środki te będą transferowane do tzw. puli nagród z przeznaczeniem na ich późniejszą wypłatę na rzecz zwycięzcy. Wartość prowizji oraz środki alokowane do puli nagród będą transferowane do spółki w ramach opłat wpisowych na jeden rachunek bankowy.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Od czwartku 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej - informuje Ministerstwo Finansów.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas