Cash-pooling a ceny transferowe

Cash-pooling jest coraz częściej stosowanym sposobem zarządzania kapitałem w międzynarodowych grupach spółek. Pozwala on na uniezależnienie się od zewnętrznych pożyczkodawców oraz m.in. zmniejszenie kosztów finansowych i kosztów transakcji bankowych.

Publikacja: 23.08.2023 07:26

Cash-pooling a ceny transferowe

Foto: Adobe Stock

Cash-pooling został zdefiniowany m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010. 134.2023.2.PC). Zgodnie z jej treścią jest on formą zarządzania finansami, stosowaną przez podmioty należące do wspólnej grupy kapitałowej.

Głównym celem zawarcia umowy cash-poolingu jest koncentracja środków pieniężnych uczestników systemu z ich jednostkowych rachunków na wspólnym rachunku grupy, prowadzonym przez tzw. pool leadera. Pool leader jest podmiotem organizującym i zarządzającym systemem. Jego funkcje mogą być pełnione przez członka grupy lub np. przez bank. Występujące przejściowo niedobory finansowe generowane przez poszczególne podmioty są kompensowane przejściowymi nadwyżkami generowanymi przez innych uczestników systemu. W interpretacji podkreślone jest, że zastosowanie cash-poolingu minimalizuje koszty działalności przez wykorzystanie własnych środków grupy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama