Aktualizacja: 25.03.2025 19:28 Publikacja: 23.08.2023 07:26
Foto: Adobe Stock
Cash-pooling został zdefiniowany m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010. 134.2023.2.PC). Zgodnie z jej treścią jest on formą zarządzania finansami, stosowaną przez podmioty należące do wspólnej grupy kapitałowej.
Głównym celem zawarcia umowy cash-poolingu jest koncentracja środków pieniężnych uczestników systemu z ich jednostkowych rachunków na wspólnym rachunku grupy, prowadzonym przez tzw. pool leadera. Pool leader jest podmiotem organizującym i zarządzającym systemem. Jego funkcje mogą być pełnione przez członka grupy lub np. przez bank. Występujące przejściowo niedobory finansowe generowane przez poszczególne podmioty są kompensowane przejściowymi nadwyżkami generowanymi przez innych uczestników systemu. W interpretacji podkreślone jest, że zastosowanie cash-poolingu minimalizuje koszty działalności przez wykorzystanie własnych środków grupy.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r....
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r...
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego...
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać równ...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas