Krytykowany powszechnie Polski Ład ma także swoje jasne strony – wprowadził przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. ulga na robotyzację, której celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50 proc. wysokości kosztów. Ulga została wprowadzona na pięć lat i obejmuje wydatki, które będą poniesione na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy można było z niej skorzystać w rozliczeniu za rok 2022. Regulację dotyczącą ulgi na robotyzację zawiera dodany do ustawy o PIT art. 52jb (a do ustawy o CIT – art. 38eb).