Aktualizacja: 24.11.2024 22:09 Publikacja: 29.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Pakiet Business in Europe: Framework for Income Taxation (BEFIT) obejmuje, obok omawianego projektu, który włącza kluczowe zasady dotyczące cen transferowych do porządku prawnego Unii Europejskiej, drugi odrębny projekt, który ustanawia wspólny zestaw zasad obliczania podstawy opodatkowania dużych grup przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.
W uzasadnieniu do proponowanych przepisów Komisja Europejska (KE) wskazała, że prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są jednocześnie członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (dalej OECD), w rezultacie czego są zobowiązane do przestrzegania zasad i zaleceń OECD, w szczególności opublikowanych po raz pierwszy w 1995 roku Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych (dalej Wytyczne OECD). Niemniej jednak, status i rola Wytycznych OECD różnią się w poszczególnych państwach członkowskich. Przepisy dotyczące cen transferowych nie są obecnie zharmonizowane w Unii Europejskiej, chociaż wszystkie państwa członkowskie posiadają ustawodawstwo krajowe, co do zasady oparte o zbliżone podejście do podstawowych zasad. Przyjęte reguły nie są jednak w pełni ujednolicone, czego przykładem jest próg powiązań pomiędzy podmiotami, który w części państw wynosi 25 proc., natomiast w innych państwach – 50 proc. Brak spójnych reguł przekłada się na niepewność podatkową, wysokie koszty przestrzegania przepisów, a także częste, czasochłonne spory prawne, stwarzające bariery dla transakcji transgranicznych oraz generujące wysokie ryzyko podwójnego i/lub nadmiernego opodatkowania.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
Andrzej Stróżny, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego z grupą byłych agentów założył stowarzyszenie reklamujące się jako „niezależni w służbie dla Polski”. Czy to podwaliny pod BBN?
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Po tym, jak w ostatni czwartek Rosja zaatakowała Dniepr eksperymentalną rakietą Oreszkin, we wtorek dojdzie do nadzwyczajnych rozmów między Ukrainą i NATO.
Ośrodek Karta, który powstał w czasach PRL, apeluje o kupowanie swoich wydawnictw. To może pomóc przetrwać tej zasłużonej dla Polski instytucji.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas