Dywidenda dla rzeczywistego właściciela bez podatku u źródła

Warunki zwolnienia z podatku u źródła może spełniać także podmiot, który nie jest bezpośrednim odbiorcą dywidendy, lecz jest jej rzeczywistym właścicielem. W konsekwencji ustawowy warunek posiadania co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata może zostać spełniony również wtedy, gdy rzeczywisty właściciel spełnia te warunki w odniesieniu do spółki pośredniczącej, a ta względem spółki wypłacającej dywidendy.

Publikacja: 04.12.2023 02:00

Dywidenda dla rzeczywistego właściciela bez podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r. (III SA/Wa 1513/23).

Spółka należy do międzynarodowej grupy. Większość udziałów ma spółka matka pełniąca funkcję spółki holdingowej. Spółka matka posiada bezpośrednio 55 proc. udziałów, których jest właścicielem, przez ponad dwa lata. W ramach grupy inny podmiot (dalej ,,C”) pełni funkcję właścicielską wobec spółki matki posiadając w niej 100 proc. udziałów przez ponad dwa lata. W przyszłości spółka córka planuje wypłacać spółce matce dywidendy przekraczające 2 mln zł. W momencie wypłaty spółka córka będzie posiadać aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej od duńskich organów podatkowych potwierdzające, że spółka matka i C mają rezydencję podatkową w Danii. Spółka córka otrzymała od C oświadczenie, w którym C potwierdza, że jest rzeczywistym właścicielem dywidendy oraz że nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazania należności innemu podmiotowi.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku