Lokata terminowa – zasady księgowania

Lokata terminowa jest umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której bank umożliwia zdeponowanie posiadanych środków pieniężnych w zamian za określony procent. Bank zobowiązuje się na koniec okresu umowy wypłacić kapitał wraz z należnymi odsetkami. Zdarzenia takie trzeba odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.

Publikacja: 08.01.2024 02:00

Lokata terminowa – zasady księgowania

Foto: Adobe Stock

Lokaty terminowe występują w wielu różnych wariantach. Najważniejszymi czynnikami, które należy brać pod uwagę przy ich wyborze są z pewnością: czas trwania, oprocentowanie, sposób naliczania odsetek i kapitalizacja. Warto ponadto określić także cel inwestycji. Ze względu na termin trwania lokaty można podzielić na krótkoterminowe (czas trwania nie przekracza 12 miesięcy) oraz długoterminowe (czas trwania depozytu przekracza 12 miesięcy, a umowa zawierana z bankiem może trwać do kilku lat). Samo założenie lokaty terminowej jest bardzo proste. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu w kilka minut – umożliwia to bankowość internetowa.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać