Reklama
Rozwiń

Rekompensata za niedostarczenie towarów bez PIT

Wydatek zwrócony przez osobę trzecią nie jest przychodem, jeżeli wcześniej nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 08.01.2024 02:00

Rekompensata za niedostarczenie towarów bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2023 r. (0114-KDWP.4011.44.2023.2.JCH).

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą nabył sprzęt komputerowy od spółki C za pośrednictwem osoby trzeciej (spółki A). Spółka C wystawiła faktury zaliczkowe na 100 procent należności, a wnioskodawca uiścił wynikające z nich kwoty, towaru jednak nie otrzymał. Na podstawie regulaminu spółki A nabywca korzystający z jej usług pośrednictwa jest uprawniony do uzyskania rekompensaty w wysokości uiszczonej ceny za nieotrzymany sprzęt komputerowy. Regulamin ponadto wskazuje, że nabywca powinien poinformować A o zajściu jakichkolwiek zdarzeń powodujących, że jego roszczenie względem sprzedającego ulegnie zmianie. Jeśli w trakcie rozpatrywania sprawy nabywca otrzyma towar lub zwrot pieniędzy, to rekompensata nie zostanie przyznana. Z kolei w razie gdy nabywca najpierw otrzymał rekompensatę, a następnie zwrot świadczenia od sprzedającego, jest on obowiązany do zwrotu otrzymanej od spółki A rekompensaty na rachunek określony w regulaminie. Wnioskodawca powziął wątpliwość czy otrzymane jako rekompensata środki pieniężne powinien rozpoznać jako przychód w PIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa