Reklama

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?

Publikacja: 25.03.2024 04:30

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

Foto: Adobe Stock

Półprodukty jako takie nie są dokładnie zdefiniowane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 15 (dalej KSR 15). Standard zawiera jedynie ogólną definicję „dobra”, przez które powinno rozumieć się „wyroby gotowe zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty, towary oraz materiały.

Bardziej szczegółową definicję można jednak znaleźć w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 13, gdzie półprodukty zdefiniowano jako „produkty, które przeszły określone zamknięte fazy wytwarzania lub przetwarzania i zostaną wykorzystane w dalszych fazach procesu produkcyjnego do wytworzenia wyrobów gotowych. Część półproduktów może także stanowić przedmiot obrotu”. Z uwagi na to, KSR 15 nie zawiera osobnych postanowień dla sprzedaży wyrobów i półproduktów. Można więc przyjąć założenie, ze sprzedawany półprodukt w swojej istocie stanowi dla przedsiębiorstwa wyrób gotowy i przyjąć podobne zasady ujmowania jego sprzedaży jak w przypadku wyrobów gotowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Wakacyjna amortyzacja
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
E-commerce musi się przygotować do KSeF
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy warto prowadzić działalność w formie spółki komandytowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Motorówki, jachty i rowery wodne podlegają amortyzacji sezonowej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Szacowanie oczekiwanych strat kredytowych wg MSSF 9 a ryzyko płynności
Reklama
Reklama
Reklama