Aktualizacja: 10.07.2025 05:06 Publikacja: 25.03.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Półprodukty jako takie nie są dokładnie zdefiniowane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 15 (dalej KSR 15). Standard zawiera jedynie ogólną definicję „dobra”, przez które powinno rozumieć się „wyroby gotowe zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty, towary oraz materiały.
Bardziej szczegółową definicję można jednak znaleźć w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 13, gdzie półprodukty zdefiniowano jako „produkty, które przeszły określone zamknięte fazy wytwarzania lub przetwarzania i zostaną wykorzystane w dalszych fazach procesu produkcyjnego do wytworzenia wyrobów gotowych. Część półproduktów może także stanowić przedmiot obrotu”. Z uwagi na to, KSR 15 nie zawiera osobnych postanowień dla sprzedaży wyrobów i półproduktów. Można więc przyjąć założenie, ze sprzedawany półprodukt w swojej istocie stanowi dla przedsiębiorstwa wyrób gotowy i przyjąć podobne zasady ujmowania jego sprzedaży jak w przypadku wyrobów gotowych.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas