Julita Karaś-Gasparska: Pierwsze urodziny fundacji rodzinnej

Długo wyczekiwana, istnieje od niedawna, ale cieszy się już sporym zainteresowaniem i doczekała się wielu interpretacji fiskusa na swój temat. Niedługo minie rok od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej.

Publikacja: 13.05.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Pierwsze urodziny fundacji rodzinnej

Foto: Adobe Stock

Wprowadzone rozwiązania pozwalają zapewnić kontynuację biznesu oraz ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie, bez osobistego zaangażowania następców prawnych. Dzięki fundacji rodzinnej mogą być realizowane świadczenia dla beneficjentów bez zagrożenia dla integralności majątku rodzinnego i płynności finansowej spółek, w których fundacja ma udziały.

Dla fundacji rodzinnej przewidziano korzystne rozwiązania prawne i podatkowe, gdyż założenie fundacji rodzinnej i przekazanie do niej majątku nie jest opodatkowane. Fundacja rodzinna płaci 15-proc. CIT pobierany dopiero w momencie przekazywania środków beneficjentom (nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji). Beneficjenci będący osobami fizycznymi, jako podatnicy PIT, są natomiast zwolnieni z podatku, jeśli należą do najbliższej rodziny. To wszystko sprawia, że fundacje rodzinne cieszą się coraz większą popularnością i widać stopniowy wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo