Dopłata do kapitału zapasowego zawsze z PCC

Każdego rodzaju dopłaty, w tym także dopłaty na kapitał rezerwowy, uważa się za zmianę umowy spółki kapitałowej powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Dopłata do kapitału zapasowego zawsze z PCC

Foto: AdobeStock

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają umowy spółki. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy opodatkowaniu podlegają również zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Z powołanego przepisu nie wynika, jakiego rodzaju dopłaty uważa się za zmianę umowy spółki kapitałowej. W konsekwencji należy przyjąć, że każdego rodzaju dopłaty, w tym także dopłaty na kapitał rezerwowy spółki kapitałowej uważa się za taką zmianę.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać