Aktualizacja: 21.11.2024 20:56 Publikacja: 17.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Na gruncie podatku dochodowego podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych) może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie terminala płatniczego (Wn konto „Rozliczenie zakupu”; Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne – VAT”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki” oraz rozliczenie nabycia kasy: Wn konto „Środki trwałe” lub konto „Koszty według rodzajów-zużycie materiałów” lub odpowiednie konto zespołu 5; Ma konto „Rozliczenie zakupu”) oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, obejmujące opłatę interchange, opłatę akceptanta, opłatę systemową oraz opłaty z tytułu korzystania z terminala płatniczego wynikające z umowy najmu, dzierżawy lub leasingu (Wn konto „Rozliczenie zakupu”; Wn konto „Pozostałe rozrachunki – VAT”; Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” oraz ujęcie prowizji w ciężar kosztów operacyjnych Wn konto „Koszty według rodzajów – usługi obce” lub odpowiednie konto zespołu 5; Ma konto „Rozliczenie zakupu”) poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu tego terminala (Wn konto „Środki pieniężne w drodze” lub konto „Pozostałe rozrachunki”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki – VAT”; Ma konto „Sprzedaż towarów” oraz wpłata utargu opłaconego kartami płatniczymi na firmowy rachunek bankowy: Wn konto „Rachunki bankowe”; Ma konto „Środki pieniężne w drodze” lub konto „Pozostałe rozrachunki”) i w roku następującym po tym roku.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas