Jak rozliczyć straty z działalności gospodarczej

Inflacja i spowodowane nią pogorszenie sytuacji firm sprawia, że ważnym narzędziem staje się umiejętne zarządzanie stratami. Może ono pomóc przedsiębiorcom zmniejszyć negatywne skutki finansowe trudnej sytuacji gospodarczej, w jakiej się znaleźli.

Publikacja: 26.08.2024 04:30

Jak rozliczyć straty z działalności gospodarczej

Foto: Adobe Stock

Inflacja, definiowana jako stały wzrost ogólnego poziomu cen towarów i usług, jest zjawiskiem, które wpływa na wszystkie aspekty gospodarki. W ostatnich latach wysoka inflacja stała się znaczącym problemem dla wielu gospodarek, w tym również w Polsce. Wzrost cen surowców, energii oraz wynagrodzeń bezpośrednio wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstw, prowadząc do zmniejszenia marż zysków, a w wielu przypadkach – do notowania strat.

Przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie firmy (MŚP), są szczególnie narażone na negatywne skutki inflacji. Wzrost kosztów produkcji, transportu oraz wynagrodzeń pracowników powoduje, że wiele firm ma trudności z utrzymaniem dotychczasowego poziomu rentowności. Ponadto, rosnące ceny surowców i materiałów wpływają na wyższe koszty produkcji, co z kolei może prowadzić do konieczności podnoszenia cen oferowanych produktów i usług. W warunkach ograniczonej siły nabywczej konsumentów podnoszenie cen może jednak prowadzić do spadku popytu, co w efekcie generuje dalsze problemy finansowe dla przedsiębiorstw.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo