Kiedy darowizny dla powiązanej fundacji są ukrytym zyskiem

Darowizny przekazane dla powiązanej fundacji przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT mogą być traktowane jako ukryte zyski i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek.

Publikacja: 23.09.2024 04:30

Kiedy darowizny dla powiązanej fundacji są ukrytym zyskiem

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 24 lipca 2024 r. (I SA/Gd 351/24).

Spółka rozlicza podatek w systemie estońskiego CIT. Wspólnicy posiadający całość udziałów w kapitale zakładowym założyli fundację działającą na podstawie ustawy o fundacjach i niemającą statusu fundacji rodzinnej. Fundacja prowadzi działalność pożytku publicznego jako działalność podstawową. Spółka zamierza przekazać na rzecz fundacji darowizny pieniężne. Według spółki będą to wydatki związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Spółka zadała pytanie, czy darowizny powinny zostać zaliczone w poczet ukrytych zysków i opodatkowane ryczałtem. Według jej argumentacji ukrytymi zyskami będą wyłącznie takie świadczenia, które są substytutem wypłaty podzielonego zysku. Z tego powodu darowizny przekazywane przez spółkę na rzecz fundacji nie mogą zostać uznane za ukryty zysk, gdyż ich wykonanie nie przejawia związku z prawem do udziału w zysku spółki.

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czym jest globalny podatek wyrównawczy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak prawidłowo określić wartość składników majątku spółki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Zerowy VAT na pomoc dla powodzian
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Nawet jedna transakcja może uczynić podatnikiem VAT