W lipcu 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli, będącej podstawą wymiaru podatku od nieruchomości. Jednocześnie TK zobowiązał ustawodawcę, aby zmienił przepisy w tym zakresie w ciągu 18 miesięcy. Czasu było więc sporo, ale jak to zwykle u nas bywa, zmiany uchwalono w ostatnim momencie i podatnicy mieli zaledwie miesiąc na przygotowanie się do nowych regulacji. To mało, jeśli się weźmie pod uwagę zakres wprowadzonych zmian i ich skutki finansowe, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z różnego rodzaju firmowej infrastruktury, takiej jak kontenery, silosy, maszyny posiadające fundamenty, wieże, maszty, klimatyzatory czy urządzania energetyczne.

Nowelizacja w znaczący sposób zmieniła definicję budynku oraz budowli. Dotychczasowe definicje odwoływały się do przepisów prawa budowlanego, co powodowało liczne wątpliwości interpretacyjne. Nowe przepisy wprowadziły autonomiczne definicje, zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które nie odwołują się już do przepisów innych ustaw. W ten sposób zlikwidowano część wątpliwości. Niestety powstały nowe.

Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest jednak na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków. Piszemy na ten temat w artykule: "Zbiorniki, silosy i nie tylko" w kolejnym już tekście z cyklu dotyczącego zmian w podatku od nieruchomości. 

Nie jest to jedyny artykuł dotyczący podatku od nieruchomości w dzisiejszym dodatku. W tekście: "Jaka stawka podatku od nieruchomości przy najmie komercyjnym" omawiamy uchwałę siedmioosobowego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozstrzygnął, jaką stawkę tego podatku należy stosować przy najmie komercyjnym.

Reklama
Reklama

Zapraszam do lektury.