Aktualizacja: 03.02.2025 04:30 Publikacja: 03.02.2025 04:30
Odsetki dla członka zarządu są podatkowym kosztem spółki
Foto: Adobe Stock
Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2025 r. (0114-KDIP2-2.4010.600.2024.4.SP). Wystąpiła o nią spółka zajmująca się wynajmem powierzchni w użytkowych nieruchomościach. Funkcję członka zarządu pełni jej udziałowiec, obywatel innego kraju. Z powodu problemów z płynnością finansową spółka nie wypłacała mu przez kilka lat wynagrodzenia. Dodatkowo pożyczała od niego pieniądze. Od zaległych wynagrodzeń i pożyczek naliczone zostały odsetki. Spółka jest winna członkowi zarządu także odsetki od odsetek. Są one liczone na ostatni dzień każdego roku. Spółka przygotowuje się do spłaty wymienionych zobowiązań. Zapytała skarbówkę o rozliczenie odsetek. Czy może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Zaliczka wypłacana zleceniobiorcy na poczet zwiększonych kosztów związanych z jego pobytem za granicą, która jest zwracana lub potrącana z wynagrodzenia netto, nie stanowi przychodu w PIT.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Pracodawca nie pełni funkcji płatnika PIT w związku z wypłacanymi pracownikom premiami z programu rekomendacji pracowniczych. Musi jednak sporządzić i przekazać beneficjentom premii oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach z innych źródeł.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Efektywną stawkę podatkową ustala się uwzględniając wszystkie polskie jednostki grupy kapitałowej, co jest wyzwaniem dla zespołów transakcyjnych, zwłaszcza w obszarach wyceny, due diligence, strukturyzacji i dokumentacji transakcyjnej.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Zaliczka wypłacana zleceniobiorcy na poczet zwiększonych kosztów związanych z jego pobytem za granicą, która jest zwracana lub potrącana z wynagrodzenia netto, nie stanowi przychodu w PIT.
Pracodawca nie pełni funkcji płatnika PIT w związku z wypłacanymi pracownikom premiami z programu rekomendacji pracowniczych. Musi jednak sporządzić i przekazać beneficjentom premii oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach z innych źródeł.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Kanada i Meksyk stoją w wojnie handlowej z USA na gorszej pozycji, a zostały potraktowane ostrzej niż Chiny. Prezydent USA zapowiada również uderzenie handlowe w Unię Europejską.
W nocy z soboty na niedzielę czasu europejskiego Donald Trump w swoim klubie w Mar-a-Lago podpisał dokumenty, które wprowadzają wysokie cła na towary z Meksyku, Kanady oraz Chin. Ten ruch nie pozostał bez odpowiedzi.
Nowe cła Donalda Trumpa będą mieć wpływ na towary i usługi z krajów UE, zaszkodzą amerykańskiemu eksportowi i importowi płodów rolnych, zdaniem analityków mogą wywindować w tym roku ceny złota powyżej 3000 dolarów/uncja.
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas