Reklama
Rozwiń

Można odliczyć VAT z faktury wystawionej za wcześnie

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia.

Publikacja: 03.03.2025 04:40

Można odliczyć VAT z faktury wystawionej za wcześnie

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 sierpnia 2024 r. (0114-KDIP4.4012.135. 2018.20.MŻA).

Podatnik (dalej: wnioskodawca lub spółka) jest czynnym podatnikiem VAT, którego działalność gospodarcza obejmuje przede wszystkim świadczenie usług leasingu operacyjnego i finansowego, także leasingu gruntów. Ze względu na specyfikę usług leasingowych świadczonych przez wnioskodawcę, w celu realizacji umowy konieczne jest współdziałanie trzech podmiotów, tj. dostawcy towarów, spółki jako finansującego oraz klienta, czyli korzystającego. Niejednokrotnie z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy zdarzają się sytuacje, w których odbiór przedmiotu leasingu nie następuje w przewidywanym terminie np. z uwagi na brak porozumienia dostawcy z korzystającym odnośnie do jakości wydawanego towaru. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której zostanie wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż towaru, natomiast sama dostawa towaru nastąpi po ponad 30 dniach (obecnie 60 dniach) od jej wystawienia. Obowiązek podatkowy powstanie więc później niż 30 dni od momentu wystawienia faktury.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa