Aktualizacja: 11.05.2025 09:43 Publikacja: 24.03.2025 05:30
Foto: Adobe Stock
Sprzedaż niezabudowanego gruntu stanowiącego teren budowlany (jeśli nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) powinna być opodatkowana podstawową stawką VAT wynoszącą obecnie 23 proc. (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) (por. wiążącą informację stawkową dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2024 r., 0111-KDSB1-1.440.61. 2024.3.MSM).
Jak wskazał dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2024 r. (0111-KDSB1-1.440.159.2024.4.ND), „(…) W niniejszej sprawie mamy do czynienia z działką niezabudowaną, dla której w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wskazano następujące przeznaczenie: tereny zabudowy zagrodowej (…), tereny zabudowy rekreacji indywidualnej (…), tereny wód powierzchniowych śródlądowych (…), tereny dróg wewnętrznych (…), tereny dróg wewnętrznych (…) oraz tereny infrastruktury technicznej (…). Wobec powyższego, przedmiotowy towar – działka nr (…) o powierzchni (…) ha położona w (…) spełnia definicję terenu budowlanego (..). Mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z terenem budowlanym, który nie jest objęty obniżoną stawką podatku, stwierdzić należy, że jego sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23 proc. (…)”.
Szef KAS zmienił dotychczasową linię interpretacyjną i uznał, że zwrot stawek graczom korzystającym z możliwości...
Ustalenie, które wydatki poniesione przez przedsiębiorcę mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie...
Polskie przepisy ustawy o PIT, ograniczające neutralność podatkową połączenia spółek tylko do pierwszej reorgani...
Polskie przepisy nie chronią w sposób wystarczający członków zarządu w zakresie ich odpowiedzialności za zobowią...
Wydatki ponoszone na kosztowne zestawy upominkowe dla kontrahentów są kosztami reprezentacji. Pomimo związku wyd...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas