Aktualizacja: 15.11.2020 09:20 Publikacja: 15.11.2020 09:20
Foto: Adobe Stock
- Dwa lata temu przedsiębiorca został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Przedsiębiorca cierpi na cukrzycę i dlatego korzysta z pompy insulinowej. Do jej działania potrzebne są m.in. pojemniki na insulinę, zestawy infuzyjne (wkłucia), pakiet serwisowy do pompy i inne urządzenia. Przedsiębiorca używa też systemu do ciągłego monitorowania glikemii, który składa się m.in. ze specjalnego sensora, który co dwa tygodnie trzeba wymieniać na nowy. Opisane sprzęty i urządzenia są niezbędne w rehabilitacji i ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Wydatki na te urządzenia przedsiębiorca poniósł z własnej kieszeni, nie dostał na nie żadnego dofinansowania. Są one udokumentowane fakturami wystawionymi na przedsiębiorcę. Czy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelnik.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Ulga dla młodych to rodzaj preferencji w podatku od osób fizycznych, która przysługuje do pewnego wieku i polega na zwolnieniu z PIT. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak uzyskać określony rodzaj przychodów.
Przekazanie darowizny na wybrany przez siebie cel to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego i sposób na pomoc potrzebującym, ale również sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Z ulgi można skorzystać podczas składania deklaracji PIT.
Ulga na dziecko to jedno z odliczeń, które można zastosować podczas składania zeznania rocznego. Pozwala ono na obniżenie kwoty podatku należnego do zapłaty. Aby móc z niego skorzystać, należy jednak spełnić pewne warunki.
Podatnicy, którzy wychowali w roku podatkowym co najmniej czworo dzieci, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Kto i kiedy może skorzystać z tego zwolnienia w PIT?
Do 2035 r. liczba osób pracujących zmniejszy się w Polsce o 2,1 mln. Potrzebny jest system zachęt do dłuższej aktywności zawodowej dla osób starszych
Seniorzy mają prawo skorzystać z wielu różnych ulg i odliczeń, dzięki którym mogą zmniejszyć swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Ulgi pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania, co niekiedy wiąże się z wysokim zwrotem podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas