Aktualizacja: 21.06.2020 08:29 Publikacja: 21.06.2020 00:01
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Czy zagraniczna firma, która wykonuje w Polsce kontrakt budowlany, musi płacić u nas CIT?
Adam Sękowski: Z większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że realizowany w Polsce projekt budowlany albo montażowy, który trwa dłużej niż 12 miesięcy, skutkuje powstaniem zakładu i koniecznością zapłaty CIT w naszym kraju. Tak jest na przykład w umowie z Niemcami, Francją czy Hiszpanią. Jeśli uda się zrealizować inwestycję w krótszym czasie, to zagraniczna firma nie płaci u nas podatku.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Zakres ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi jest bardzo szeroki. Należy uznać, że zakaz egzekucyjny wynikający z obwieszczenia w postępowaniu o zatwierdzeniu układu odnosi się także do wierzyciela „pozaukładowego”.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
W obliczu rosnącej liczby kontroli i zakwestionowanych przez organy podatkowe analiz porównawczych, konieczne jest zachowanie wysokich standardów jakościowych przy sporządzaniu analiz porównawczych, czyli tzw. benchmarków.
Spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na fundowane współpracownikom szkolenia z obcych języków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas