Aktualizacja: 14.06.2020 08:23 Publikacja: 14.06.2020 17:00
Foto: Adobe Stock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 15 maja 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.173.2020.2.KO) w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczyć transakcje z wykorzystaniem coraz popularniejszych kart paliwowych.
Sprawa dotyczyła spółki, która ma flotę samochodów osobowych własnych oraz leasingowych. W listopadzie 2019 r. podpisała umowę o wydanie i używanie kart paliwowych. Karty są wydawane za pośrednictwem firmy Y, natomiast ich właścicielami są operatorzy, czyli podmioty prowadzące stacje benzynowe. Karty paliwowe pozwalają na bezgotówkowy zakup paliwa oraz innych towarów i usług, jak myjnia czy płyny do spryskiwaczy, określonych w pakiecie. Spółka nabywa paliwo za ceny obowiązujące u operatora w chwili użycia karty z uwzględnieniem rabatów indywidualnie uzgodnionych z Y. Firma Y pobiera jednorazową opłatę za wydanie każdej karty oraz miesięczną opłatę z tytułu ich obsługi. Na wstępie spółka musi wpłacić na rachunek bankowy Y pierwszą zaliczkę. Spółka wyjaśniła, że osoba kupująca paliwo musi poinformować pracownika stacji o zamiarze użycia karty. Przeprowadzenie transakcji następuje przez okazanie karty paliwowej i wprowadzeniu numeru PIN, otrzymanego od dostawcy.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, a oprócz wynagrodzenia podstawowego zapewniają im świadczenia dodatkowe, np. transport czy zakwaterowanie. Czy płatnik zapewniając takie świadczenia powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Obowiązek podatkowy w przypadku dostarczenia prenumeraty zdigitalizowanych treści cyfrowych powstaje w momencie udostępnienia prenumeraty treści cyfrowych (z chwilą wykonania usługi) w formie elektronicznej. Dla usług ciągłych oznacza to koniec każdego okresu rozliczeniowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas