Wymiana udziałów a PIT

Wymiana udziałów przez kilku wspólników nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, jeżeli spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane. Bez znaczenia pozostaje przeprowadzanie transakcji etapami. Ważne, by między pierwszym a ostatnim nabyciem minął okres nie dłuższy niż sześć miesięcy.

Aktualizacja: 15.03.2020 18:11 Publikacja: 15.03.2020 00:01

Wymiana udziałów a PIT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2019 r. (S-ILPB2/4511-1-1241/15/19-S/JK).

Sprawa dotyczyła podatnika posiadającego udziały w spółce kapitałowej. Oprócz podatnika udziałowcami w spółce byli także inni podatnicy. Żaden z nich nie posiadał jednak większości udziałów w spółce ani udziałów dających w niej bezwzględną większość praw głosu. W przyszłości planowano wnieść w drodze aportów udziały w spółce kapitałowej do spółki nabywającej, na skutek czego ta ostatnia miała uzyskać bezwzględną większość praw głosów w spółce kapitałowej. Podatnik miał być jednym z trzech udziałowców wnoszących aport do spółki, w zamian za który miał uzyskać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej. Wniesienie wkładów niepieniężnych miało nastąpić tego samego dnia przez wszystkich wspólników bądź innego dnia – na skutek umowy aportowej przenoszącej własność udziałów. Między pierwszym a ostatnim nabyciem udziałów przez spółkę nabywającą miał minąć okres krótszy niż pół roku. Podatnik zapytał organ podatkowy, czy po jego stronie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.

Pozostało 80% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Sprzedając działkę można zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w podatkach zniszczenia spowodowane powodzią
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odszkodowanie za szkody powodziowe jest przychodem w CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dywidenda do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Opłata legalizacyjna nie jest wyłączona z kosztów podatkowych CIT