Aktualizacja: 15.03.2020 18:11 Publikacja: 15.03.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2019 r. (S-ILPB2/4511-1-1241/15/19-S/JK).
Sprawa dotyczyła podatnika posiadającego udziały w spółce kapitałowej. Oprócz podatnika udziałowcami w spółce byli także inni podatnicy. Żaden z nich nie posiadał jednak większości udziałów w spółce ani udziałów dających w niej bezwzględną większość praw głosu. W przyszłości planowano wnieść w drodze aportów udziały w spółce kapitałowej do spółki nabywającej, na skutek czego ta ostatnia miała uzyskać bezwzględną większość praw głosów w spółce kapitałowej. Podatnik miał być jednym z trzech udziałowców wnoszących aport do spółki, w zamian za który miał uzyskać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej. Wniesienie wkładów niepieniężnych miało nastąpić tego samego dnia przez wszystkich wspólników bądź innego dnia – na skutek umowy aportowej przenoszącej własność udziałów. Między pierwszym a ostatnim nabyciem udziałów przez spółkę nabywającą miał minąć okres krótszy niż pół roku. Podatnik zapytał organ podatkowy, czy po jego stronie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników to najważniejsze wydarzenie zamykające rok obrotowy spółki komunalnej. Jak je prawidłowo przygotować i zwołać?
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas