Reklama
Rozwiń

Jak ustalić miejsce świadczenia usługi konferencyjnej dla celów VAT

Jeżeli spółka wykonuje świadczenia dla zagranicznych firm (będących podatnikami VAT), które mają siedzibę poza Polska i nie posiadają u nas stałego miejsca prowadzenia działalności, to mamy do czynienia z eksportem usług.

Aktualizacja: 06.06.2021 13:03 Publikacja: 06.06.2021 09:42

Jak ustalić miejsce świadczenia usługi konferencyjnej dla celów VAT

Foto: Adobe Stock

- Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy kompleksowe usługi konferencyjne organizowane w hotelach należących do spółki, położonych w Polsce. Świadczone usługi polegające na sprzedaży (w różnych wariantach) pakietu świadczeń bez noclegu lub z noclegiem wchodzą w skład oferty spółki jako tzw. pakiet konferencyjny. Usługa konferencyjna nie obejmuje sprzedaży biletów wstępu na konferencję lub organizacji tej konferencji od strony merytorycznej. Spółka zobowiązana jest jedynie do zapewnienia technicznego zaplecza takiej konferencji (m.in. udostępnienie sal konferencyjnych, rzutnika, projektora, komputera, sprzętu audio, nagłośnienia itp.). Cena pakietu konferencyjnego jest ustalana indywidualnie z klientem na podstawie liczby uczestników konferencji lub szkolenia i konkretnych wymagań klienta. Nabywcą usług konferencyjnych są firmy i instytucje zarówno z Polski, jak i z innych państw UE oraz z państw trzecich. Gdzie należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi konferencyjnej dla nabywców, którzy nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa