Koronawirus wpłynął na rozliczanie odpisów na zfśs

W 2020 r. przedsiębiorcy wpłacający na zakładowy fundusz kwoty powyżej ustawowego limitu powinni skorygować in minus koszty uzyskania przychodu.

Publikacja: 14.03.2021 07:59

Koronawirus wpłynął na rozliczanie odpisów na zfśs

Foto: Adobe Stock

Korekta odpisu jest proporcjonalna. Za okres do 23 czerwca 2020 r. obowiązywała wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej zfśs) wynikająca z zakładowego układu pracy.

Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje art. 15ge ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o Covid-19). Na tej podstawie nie stosuje się postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania, ustalających wyższą wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym niż limit ustawowy. Od wejścia w życie ww. przepisu pracodawcy stosują więc ustawową wysokość odpisu na fundusz. Dotyczy to pracodawców, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążeń funduszu wynagrodzeń w związku ze skutkami pandemii Covid-19.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo