Aktualizacja: 24.01.2021 11:59 Publikacja: 24.01.2021 02:00
Foto: Adobe Stock
Do końca 2020 r. obowiązywał art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, który regulował zasady opodatkowania towarów w przypadku tzw. dostaw łańcuchowych, tj. kiedy w transakcji uczestniczą co najmniej trzej podatnicy VAT, a dostawa tego samego towaru następuje w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy.
1 stycznia br. przepis ten został uchylony. Nie oznacza to jednak zmiany zasad opodatkowania tzw. dostaw łańcuchowych. W dalszym ciągu dostawę towaru trzeba rozliczyć u każdego z podmiotów (podatników) biorących udział w dostawie łańcuchowej. Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy o VAT, uchylenie art. 7 ust. 8 ustawy o VAT było spowodowane tym, że była to regulacja „nadwymiarowa" niemająca odpowiedniej podstawy w przepisach dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1 ze zm.). Uchylenie tego przepisu ma więc charakter porządkujący.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas