Wydanie majątku likwidacyjnego będzie opodatkowane CIT

Po 1 stycznia przekazanie udziałowcom składników majątku pozostałego po zakończeniu działalności spółki będzie się wiązało z powstaniem po jej stronie przychodu podatkowego.

Publikacja: 20.12.2020 02:00

Podział majątku po likwidacji spółki

Podział majątku po likwidacji spółki

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2021 r. wydanie składników majątku udziałowcom spółki w ramach jej likwidacji będzie powodowało powstanie przychodu dla likwidowanej spółki.

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika co do zasady, jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. W konsekwencji, literalne brzmienie wspomnianego przepisu nie obejmowało swoim zakresem wydania majątku likwidacyjnego. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, procedura likwidacyjna spółki z o.o. / S.A. polega bowiem na tym, że po zakończeniu działalności spółki, w szczególności po uregulowaniu zobowiązań, likwidatorzy wydają wspólnikom w naturze składniki majątku pozostałe po likwidacji spółki. Nie powstaje w tym przypadku żadne kwotowo określone zobowiązanie względem wspólnika. Następuje wyłącznie czynność przeniesienia własności składników majątku oraz ich faktyczne wydanie.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych