Reklama
Rozwiń

Wydanie majątku likwidacyjnego będzie opodatkowane CIT

Po 1 stycznia przekazanie udziałowcom składników majątku pozostałego po zakończeniu działalności spółki będzie się wiązało z powstaniem po jej stronie przychodu podatkowego.

Publikacja: 20.12.2020 02:00

Podział majątku po likwidacji spółki

Podział majątku po likwidacji spółki

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2021 r. wydanie składników majątku udziałowcom spółki w ramach jej likwidacji będzie powodowało powstanie przychodu dla likwidowanej spółki.

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika co do zasady, jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. W konsekwencji, literalne brzmienie wspomnianego przepisu nie obejmowało swoim zakresem wydania majątku likwidacyjnego. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, procedura likwidacyjna spółki z o.o. / S.A. polega bowiem na tym, że po zakończeniu działalności spółki, w szczególności po uregulowaniu zobowiązań, likwidatorzy wydają wspólnikom w naturze składniki majątku pozostałe po likwidacji spółki. Nie powstaje w tym przypadku żadne kwotowo określone zobowiązanie względem wspólnika. Następuje wyłącznie czynność przeniesienia własności składników majątku oraz ich faktyczne wydanie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa