Aktualizacja: 20.12.2020 02:00 Publikacja: 20.12.2020 02:00
Podział majątku po likwidacji spółki
Foto: Adobe Stock
Od 1 stycznia 2021 r. wydanie składników majątku udziałowcom spółki w ramach jej likwidacji będzie powodowało powstanie przychodu dla likwidowanej spółki.
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika co do zasady, jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. W konsekwencji, literalne brzmienie wspomnianego przepisu nie obejmowało swoim zakresem wydania majątku likwidacyjnego. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, procedura likwidacyjna spółki z o.o. / S.A. polega bowiem na tym, że po zakończeniu działalności spółki, w szczególności po uregulowaniu zobowiązań, likwidatorzy wydają wspólnikom w naturze składniki majątku pozostałe po likwidacji spółki. Nie powstaje w tym przypadku żadne kwotowo określone zobowiązanie względem wspólnika. Następuje wyłącznie czynność przeniesienia własności składników majątku oraz ich faktyczne wydanie.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas