15 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy ordynacji podatkowej o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (tzw. klauzula GAAR). Zgodnie z definicją klauzuli GAAR czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Razem z wprowadzeniem klauzuli GAAR ordynacja podatkowa przewidziała instytucję wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej, której celem jest uzyskanie przez podatnika potwierdzenia czy w danym stanie faktycznym będzie miała zastosowanie klauzula GAAR.

Czytaj także: Podatki: klauzula obejścia prawa coraz ostrzejsza

W ostatnich dniach na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana opinia zabezpieczająca wydana 23 marca 2020 r. przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (DKP1.8011.8.2019) dotycząca przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Opinia została wydana w sprawie trzech spółek kapitałowych: spółki dominującej, spółki zależnej oraz spółki celowej (założonej w celu przeprowadzenia przekształcenia). Spółka celowa po przekształceniu stanie się komplementariuszem i zostanie mniejszościowym wspólnikiem spółki zależnej poprzez nabycie od spółki dominującej jednego udziału spółki zależnej. Komandytariuszem i większościowym wspólnikiem spółki zależnej będzie spółka dominująca. Jako cel ekonomiczny uzasadniający przekształcenie podatnik wskazał m.in. poprawę poziomu i struktury wyników finansowych spółki dominującej, zwiększenie poziomu kontroli nad spółką zależną, uzyskanie większej elastyczności w relacjach pomiędzy spółką dominującą a spółką zależną oraz zachowanie odrębności organizacyjnej i finansowej spółki zależnej. W opinii Szefa KAS wskazane cele ekonomiczne określone zostały racjonalnie oraz mieszczą się w ogólnych ramach, w jakich działają inni uczestnicy rynku. W konsekwencji, zdaniem Szefa KAS, korzyść podatkowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową nie pozostaje w sprzeczności z celem lub przedmiotem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Skoro przedstawione do oceny cele ekonomiczne zostały uznane za takie, które nie przemawiają za tym, aby osiągnięcie korzyści podatkowej było głównym lub jednym z głównych celów przekształcenia, to zdaniem Szefa KAS przekształcenie ma w głównej mierze charakter uzasadniony celami ekonomicznymi i nie jest sztuczny. W konsekwencji, do przekształcenia nie znajdą zastosowania przepisy klauzuli GAAR.

Podstawa prawna: art. 119a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 900 ze zm.)

Małgorzata Trzęsimiech Senior Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Restrukturyzacje uzasadnione ekonomicznie są bezpieczne podatkowo Omawiana w artykule opinia zabezpieczająca jest wyraźnym sygnałem dla podatników, że nie warto z obawy przed negatywnymi konsekwencjami klauzuli GAAR wstrzymywać się z przeprowadzaniem restrukturyzacji, które mają uzasadnienie ekonomicznie. Decydując się na restrukturyzację (niezależnie od formy: czy będzie to przekształcenie, podział, połączenie czy aport poszczególnych składników majątkowych) warto w pierwszej kolejności przeanalizować i zachować w formie dokumentu, na wypadek ewentualnego sporu z organami podatkowymi, wszystkie ekonomiczne/gospodarcze cele jakimi kierowaliśmy się planując restrukturyzację. Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową (które finalnie skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym tylko na poziomie wspólników) w świetle omawianej opinii zabezpieczającej jest opcją jak najbardziej godną rozważenia przez polskich przedsiębiorców.