Pracownik nie płaci PIT od karty Multisport dofinansowanej z funduszu socjalnego

Pracownik nie płaci podatku od karty Multisport dofinansowanej z funduszu socjalnego do limitu 1000 zł rocznie. Firma nie pobiera zaliczek na PIT.

Aktualizacja: 09.02.2020 18:43 Publikacja: 09.02.2020 00:01

Pracownik nie płaci PIT od karty Multisport dofinansowanej z funduszu socjalnego

Foto: 123RF

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 24 stycznia 2020 r. (0114-KDIP3-1.4011.556.2019.1.LS) jak rozliczyć benefity dla pracowników.

Sprawa dotyczyła spółki z branży logistycznej. Zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, środki funduszu przeznacza się na sfinansowanie lub dofinansowanie m.in. działalności sportowo-rekreacyjnej, w tym uczestnictwa w programach rekreacyjno-sportowych (np. zakup kart Multisport), zakupu biletów na imprezy sportowe, wynajmu sali gimnastycznej lub boiska sportowego. Kwota dofinansowania kart Multisport uzależniona jest od kryterium socjalnego, czyli od dochodu przypadającego na osobę w rodzinie pracownika. Spółka sama nabywa karty. Od części ceny, którą opłaca pracownik, pobierana jest zaliczka. Dofinansowywane przez spółkę karty Multisport dają beneficjentom możliwość wstępu do obiektów sportowo-rekreacyjnych takich jak: basen, lodowisko, ścianka wspinaczkowa, korty do squasha, sauny, siłowni, groty solnej oraz udziału w zajęciach m.in.: aqua aerobic, joga, sztuki walki, taniec, zajęcia fitness itp. w wybranych ośrodkach na terenie kraju. Jedna karta uprawnia do wejścia na dowolne zajęcia na terenie całej Polski, bez kupowania kilku karnetów i przywiązywania się do jednego obiektu. Pracownik może w każdym momencie przystąpić do tego programu lub z niego zrezygnować.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo