Aktualizacja: 26.01.2020 15:36 Publikacja: 26.01.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Interpretacja i stosowanie obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT dotyczących poboru podatku u źródła wciąż są dla polskich przedsiębiorców problematyczne.
Znowelizowane z początkiem ubiegłego roku przepisy nakładają na płatników podatku u źródła obowiązek dochowania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania zwolnienia, niższej stawki podatku lub jego niepobrania. W projekcie objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 19 czerwca 2019 r. wskazano, że w ramach należytej staranności polski przedsiębiorca powinien w szczególności sprawdzić, czy odbiorca należności jest jej rzeczywistym właścicielem (klauzula beneficial owner) – patrz ramka. Co więcej, w świetle objaśnień warunek ten powinien być spełniony nie tylko wtedy, gdy wymagają tego wprost przepisy krajowe lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo, na podstawie ustawy o CIT można zastosować zwolnienie z podatku u źródła w odniesieniu do odsetek wypłacanych do spółki powiązanej, jeśli jest ona ich rzeczywistym właścicielem. Warunku takiego nie przewidują natomiast regulacje dotyczące zwolnienia z podatku u źródła dywidend wypłacanych do udziałowców. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów wyraźnie zasygnalizowało, że zwolnienie z podatku u źródła przysługuje pod warunkiem, że spółka uzyskująca dochody z tytułu dywidendy jest jej rzeczywistym właścicielem.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Wypełnianie zeznań rocznych w aplikacji mobilnej w telefonie i rozbudowany kreator pomagający ryczałtowcom sporządzić PIT-28: to najważniejsze zmiany w usłudze Twój e-PIT - mówi Maria Chober, zastępca dyrektora w Departamencie Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Już w najbliższą sobotę 15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń PIT. Dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT będą czekać częściowo uzupełnione formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-28.
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas