Wypłata dywidendy do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez

W ramach należytej staranności polski przedsiębiorca powinien m.in. sprawdzić czy odbiorca należności jest jej rzeczywistym właścicielem. Wątpliwości mogą się pojawić gdy beneficjent nie prowadzi typowej działalności operacyjnej.

Aktualizacja: 26.01.2020 15:36 Publikacja: 26.01.2020 00:01

Wypłata dywidendy do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez

Foto: Adobe Stock

Interpretacja i stosowanie obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT dotyczących poboru podatku u źródła wciąż są dla polskich przedsiębiorców problematyczne.

Znowelizowane z początkiem ubiegłego roku przepisy nakładają na płatników podatku u źródła obowiązek dochowania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania zwolnienia, niższej stawki podatku lub jego niepobrania. W projekcie objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 19 czerwca 2019 r. wskazano, że w ramach należytej staranności polski przedsiębiorca powinien w szczególności sprawdzić, czy odbiorca należności jest jej rzeczywistym właścicielem (klauzula beneficial owner) – patrz ramka. Co więcej, w świetle objaśnień warunek ten powinien być spełniony nie tylko wtedy, gdy wymagają tego wprost przepisy krajowe lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo, na podstawie ustawy o CIT można zastosować zwolnienie z podatku u źródła w odniesieniu do odsetek wypłacanych do spółki powiązanej, jeśli jest ona ich rzeczywistym właścicielem. Warunku takiego nie przewidują natomiast regulacje dotyczące zwolnienia z podatku u źródła dywidend wypłacanych do udziałowców. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów wyraźnie zasygnalizowało, że zwolnienie z podatku u źródła przysługuje pod warunkiem, że spółka uzyskująca dochody z tytułu dywidendy jest jej rzeczywistym właścicielem.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku