Aktualizacja: 22.09.2019 23:16 Publikacja: 20.09.2019 11:51
Foto: Fotolia.com
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał w tym roku dwa ważne wyroki w sprawach dotyczących zakwestionowania przez duńskie organy podatkowe zwolnienia – wynikającego z dyrektyw unijnych – z podatku u źródła (WHT) dywidend i odsetek wypłacanych na rzecz unijnych holdingów.
26 lutego 2019 r. TSUE rozstrzygnął wątpliwości powstałe na gruncie dyrektywy 90/435/EWG (sprawy o sygn. C-116/16 i C-117/16) oraz dyrektywy 2003/49/WE (sprawy o sygn. C-115/16, C-118/16, C-119/16 i C-299/16). Sprawy dotyczyły podmiotów z Danii, które wypłacały dywidendy i odsetki do spółek holdingowych utworzonych w UE – Luksemburgu, Szwecji i na Cyprze – przez podmioty prawne, głównie fundusze kapitałowe, spoza UE. Spółki duńskie przy płatnościach stosowały zwolnienie z WHT na podstawie ww. dyrektyw UE. Jednak duńskie władze podatkowe uznały, że odbiorcy nie byli rzeczywistymi właścicielami należności, a tylko pośrednikami, gdyż wypłacane środki były przekazywane dalej do funduszy. Ich zdaniem duńscy płatnicy zobowiązani byli pobrać i wpłacić WHT.
Coraz mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność na rynku, ale także niejasne zasady opodatkowania nie ułatwiają życia specjalistom z branży IT.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
Prowadzenie hodowli zwierząt rasowych nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Osoba nabywająca czworonoga za kwotę 1000 zł lub więcej musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Wbrew zapowiedziom nowelizacja przepisów o podatku od nieruchomości przysporzy przedsiębiorcom wielu problemów w zakresie prawidłowej klasyfikacji urządzeń technicznych i ustalenia ich podstawy opodatkowania.
Podmioty, które mają rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, będą musiały opublikować pierwsze sprawozdania o podatku dochodowym za 2025 rok. Termin na wypełnienie tego obowiązku upłynie z końcem przyszłego roku.
Sąd Unii Europejskiej oddalił skargi Polski w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE za brak zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Spadkobiercy, który obejmuje po zmarłym wszelkie prawa i obowiązki związane z tzw. ulgą mieszkaniową, przysługują ich maksymalnie ukształtowane ekspektatywy.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Ustalenie, komu przysługuje przymiot strony w postępowaniu administracyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej problematycznych aspektów tego postępowania, mimo licznych wypowiedzi sądów administracyjnych oraz przedstawicieli nauki na ten temat.
Rozstrzygnięcie TSUE podjęte w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne jest wiążące dla sądu krajowego, który zadał pytanie, oraz dla innych sądów orzekających w tej samej sprawie. Jak i kiedy można wystąpić z takim pytaniem?
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas