Reklama
Rozwiń

Aport znaku towarowego a VAT

Wniesienie do spółki jawnej z majątku osobistego wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawach ochronnych do znaku towarowego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aktualizacja: 19.01.2020 17:33 Publikacja: 19.01.2020 00:01

Aport znaku towarowego a VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 listopada 2019 r. (S-ILPP1/4512-1-201/16/19-S/MC).

Wnioskodawca (niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT) oraz przyszły wspólnik spółki jawnej, którą zamierzali razem założyć, otrzymali tytułem darowizny od rodziców do majątku osobistego prawa do znaku słowno-graficznego (dalej: znak). Na skutek ww. darowizny wnioskodawca i przyszły wspólnik spółki jawnej stali się współwłaścicielami praw do znaku w równych częściach. Znak stanowił majątek prywatny wnioskodawcy, z którego nie czerpał dotychczas korzyści majątkowych. Wnioskodawca planował wnieść tytułem wkładu niepieniężnego (aport) do spółki jawnej prawa ochronne do zarejestrowanego znaku, który miał być wykorzystywany przez tę spółkę do celów prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej, w szczególności stanowić przedmiot umowy licencyjnej z podmiotami gospodarczymi. Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie do spółki jawnej z jego majątku osobistego wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawach ochronnych do znaku towarowego, nie stanowiło czynności podlegającej VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa