Aport znaku towarowego a VAT

Wniesienie do spółki jawnej z majątku osobistego wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawach ochronnych do znaku towarowego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aktualizacja: 19.01.2020 17:33 Publikacja: 19.01.2020 00:01

Aport znaku towarowego a VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 listopada 2019 r. (S-ILPP1/4512-1-201/16/19-S/MC).

Wnioskodawca (niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT) oraz przyszły wspólnik spółki jawnej, którą zamierzali razem założyć, otrzymali tytułem darowizny od rodziców do majątku osobistego prawa do znaku słowno-graficznego (dalej: znak). Na skutek ww. darowizny wnioskodawca i przyszły wspólnik spółki jawnej stali się współwłaścicielami praw do znaku w równych częściach. Znak stanowił majątek prywatny wnioskodawcy, z którego nie czerpał dotychczas korzyści majątkowych. Wnioskodawca planował wnieść tytułem wkładu niepieniężnego (aport) do spółki jawnej prawa ochronne do zarejestrowanego znaku, który miał być wykorzystywany przez tę spółkę do celów prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej, w szczególności stanowić przedmiot umowy licencyjnej z podmiotami gospodarczymi. Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie do spółki jawnej z jego majątku osobistego wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawach ochronnych do znaku towarowego, nie stanowiło czynności podlegającej VAT.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych