Aktualizacja: 22.12.2019 21:06 Publikacja: 22.12.2019 00:01
Foto: Fotolia.com
Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają przede wszystkim wyroby akcyzowe, którymi – w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (dalej: ustawa) – są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie i które zostały określone w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Jedną z kategorii wyrobów akcyzowych są zatem wyroby energetyczne. Ich katalog znajduje się w treści art. 86 ust. 1 ustawy. Wśród tych wyrobów wymienione zostały m.in. wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715 (art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy). Do tej grupy zaliczają się więc oleje roby naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70 proc. masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe, które sklasyfikowane zostały pod pozycją CN 2710.
Gdy rodzina nie chce albo nie może przejąć biznesu, warto rozważyć wdrożenie programów, które łączą sukcesję firmy z motywowaniem zespołu.
Zmiana roku podatkowego spowoduje przesunięcie obowiązków związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli dokonamy tej zmiany do końca bieżącego roku, to przeniesiemy również obowiązki dotyczące CIT, które wejdą w życie w 2025 r.
Faktura powinna odzwierciedlać faktyczny przebieg zdarzeń gospodarczych. Jej treść powinna więc wskazywać nabywcę jako podmiot, który realnie nabył świadczoną przez podatnika usługę lub zakupił towar.
W obliczu starzenia się właścicieli firm oraz zmian w gospodarce wielu przedsiębiorców szuka efektywnych sposobów na sukcesję biznesu. Jednym z nich jest wykorzystanie programów ESOP (Employee Stock Option Plan), które łączą sukcesję firmy z motywowaniem zespołu.
Jeżeli umowa dzierżawy zawarta przez spółkę ze wspólnikami wynika z faktycznego zapotrzebowania spółki, wysokość czynszu ustalono na warunkach rynkowych i nie będzie on związany z prawem do udziału w zysku spółki, to nie jest on ukrytym zyskiem.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Zwalczanie szarej strefy to szczytny cel każdego rządu. Gorzej, gdy najpierw się prowokuje jej rozrost, a potem ogłasza przeciwko niej krucjatę.
Planowane podwyżki akcyzy na alkohol budzą coraz większe obawy wśród ekspertów i konsumentów. Choć rząd uzasadnia je dbałością o zdrowie i koniecznością zmniejszenia spożycia alkoholu, w rzeczywistości dąży do zwiększenia dochodów budżetowych. Wzrost cen legalnych napojów prowadzi z jednej strony do rozkwitu szarej strefy alkoholi, z drugiej zaś zaburza konkurencyjność krajowego rynku względem sąsiadujących z Polską krajów UE, gdzie już obecnie, dzięki niższym podatkom, ceny piwa oraz innych alkoholi są niższe niż w Polsce. Wbrew rozpowszechnianym opiniom, konsumpcja alkoholu w Polsce spada, osiągając w 2023 roku najniższy poziom od 17 lat. Dzieje się tak, przede wszystkim, w wyniku kurczenia się rynku piwa, którego spożycie na jednego mieszkańca spadło od 2018 roku o ponad 13%. Patrząc na długoterminowe trendy w konsumpcji – spadający rynek piwa i umacniający się rynek mocnych alkoholi - rodzą się pytania o sensowność podejmowanych działań.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
• Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte. Teraz wszystko zależy od Andrzeja Dudy • Nowa pomoc dla firm dotkniętych powodzią. ZUS podał ważny termin • Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko • Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem • Od kiedy podwyżka dofinansowania z PFRON? Jest termin • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas