Sprzedaż fast foodów a VAT

Zapadło już kilka wyroków w sprawie stawki podatku na sprzedaż w fast foodach. Jednak NSA musiał skierować pytanie do TSUE. Chodzi o wyjaśnienie czy pojęcie usługi restauracyjnej, do której zastosowanie ma obniżona stawka, dotyczy sprzedaży dań gotowych.

Publikacja: 04.12.2019 02:00

Sprzedaż fast foodów a VAT

Foto: AdobeStock

Jednym ze sporów powstałych pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami podatku od towarów i usług, który został poddany ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, był ten dotyczący wysokości stawki podatku VAT na sprzedaż produktów w sieciach restauracji typu fast food. Stronami skarżącymi w tych sprawach były podmioty wykonujące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia restauracji i innych placówek gastronomicznych na podstawie umów franczyzy (jedną ze stron skarżących był franczyzodawca). Natomiast dostarczane klientom produkty były przeznaczone do bezpośredniego spożycia w sieci lokali (na miejscu), na wynos (w tym również w systemach sprzedaży dla klientów podjeżdżających samochodami lub podchodzących do okienek znajdujących się na zewnątrz restauracji) lub w niektórych przypadkach – na telefon z dostawą.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm