Aktualizacja: 03.01.2018 05:40 Publikacja: 03.01.2018 05:40
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Taka konkluzja wynika z pozytywnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.211.2017.2.BM).
Z wnioskiem o jej wydanie zwróciła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca producentem szyb samochodowych oraz czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem CIT w Polsce. Spółka zawierała umowy o współpracę z zagranicznymi podmiotami, które potencjalnie mogą być jego kluczowymi partnerami biznesowymi. W przedstawionym stanie faktycznym podkreślono, że z uwagi na dużą konkurencję, którą charakteryzuje się branża motoryzacyjna, spółka podjęła decyzję o wypłacaniu wybranym kontrahentom kwoty (tzw. „upfront fee"), której celem jest zachęcenie do nabywania towarów wnioskodawcy oraz pozostawanie w gotowości do rozpoczęcia współpracy ze spółką. Podatnik zaznaczył też, że płatność zostaje przekazana kontrahentowi przed złożeniem pierwszego zamówienia, a wysokość wypłaty nie jest uzależniona od rzeczywiście zrealizowanego obrotu z danym partnerem biznesowym w przyszłości. Dodatkowo, wnioskodawca podkreślił, że opłata upfront fee jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia współpracy, a spółka z każdym kontrahentem oddzielnie ustala warunki porozumienia dotyczące jednorazowego wynagrodzenia.
Co zakłada dyrektywa DAC7? Jakie obowiązki nakłada dyrektywa na platformy sprzedażowe, a jakie na sprzedawców? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dot. dyrektywy DAC7, raportowania danych i kontrolowania nieprawidłowości.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Przedsiębiorca sponsorujący klub sportowy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a następnie odliczyć ich połowę od dochodu. Pod warunkiem, że klub go reklamuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas