Remanent przy demontażu i kasacji pojazdów - jakie wartości części wpisać

Podatnik zajmujący się demontażem i kasacją pojazdów podaje wartość wszystkich wpisanych w remanencie części samochodowych: zarówno tych, które są przeznaczone na sprzedaż, jak i tych, które przekazuje do złomowania.

Publikacja: 21.12.2017 04:30

Remanent przy demontażu i kasacji pojazdów - jakie wartości części wpisać

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

- Przedsiębiorca zajmuje się demontażem i kasacją pojazdów. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Pojazdy do demontażu przedsiębiorca kupuje przeważnie od osób fizycznych. Dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji jest wystawiane przez przedsiębiorcę zaświadczenie o demontażu pojazdu potwierdzające unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, na którym właściciel pojazdu własnoręcznie kwituje odbiór ustalonej kwoty. Dokument ten jest zgodny z wymogami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i jest jednocześnie dla przedsiębiorcy umową odpłatnego przekazania pojazdu. Kwota wynikająca z tego dokumentu jest księgowana w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu). Demontaż pojazdu polega na rozebraniu go na części, które sortuje się na kilka rodzajów złomu i odpadów. Są one następnie sprzedawane lub przekazuje się pewne ich elementy odpadowe do utylizacji za określoną opłatą recyklingową (koszt). Zdarza się, że wymontowane elementy np.: drzwi, klapy, szyby itp. są w stanie technicznym umożliwiającym ich dalszą odsprzedaż. Takie elementy są składowane na placu, gdzie czekają na ewentualnego nabywcę, nie dłużej jednak niż rok i w przypadku gdy nabywca się nie znajdzie przed upływem roku, są sprzedawane na złom. Oczekujące na sprzedaż wymontowane po demontażu pojazdu elementy są ujmowane w spisie z natury sporządzanym na koniec roku. Elementów tych nie można w spisie z natury wycenić wprost na podstawie ceny zakupu, gdyż dotyczy ona całego pojazdu. W jaki sposób należy wycenić te elementy? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne